Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Pytania i odpowiedzi to nic innego jak FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania. Umieściłem to na stronie ze wzglądu na szybszy dostęp do informacji, których wcześniej nie było, a żeby dowiedzieć się czegoś musieliście do mnie pisać.
Niestety jeżeli i tutaj nie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące was pytanie to walcie do mnie śmiało (adres z boku)


Jak rozpoznać płeć i wiek papugi falistej?
Samica ma brązową woskówkę (to coś nad dziobem), czym bardziej brązowa tym papuga jest starsza.
Samiec ma Niebieską woskówkę, czym bardziej niebieska tym papuga jest starsza.
Jeżeli papuga ma np. różową lub jasno fioletową woskówkę oznacza to, że jest jeszcze bardzo młoda.


Co zrobić żaby papugi nie miały młodych?
Szczerze mówiąc zdziwiłem się gdy pierwszy raz zobaczyłem to pytanie. Zdziwiłem się dlatego, że odpowiedź jest dość prosta i nie podejrzewałem takiego pytania.
Aby papugi nie miały młodych wystarczy po prostu nie zakładać budki lęgowej. Tak nawiasem mówiąc to mieć hodowle młodych papużek jest całkiem fajną sprawą.


Jak często robić papugą "wolne loty"
Papużkę można wypuszczać ile tylko się chce. Ile znajdziesz czasu do swojej papużki.
Po jakimś czasie zauważysz jednak, że papużce znudzą się loty i sama będzie wracać do klatki, ponieważ papużki faliste bardzo szybko się męczą. Ja kiedy jeszcze nie miałem woliery, też robiłem loty moim papugom, ale one wcale nie latały dużo. Po prostu nie lubią, choć im to nie przeszkadza.


Co zrobić z nie wyklutymi jajkami?
Nic nie należy robić, tzn. zostaw papużce jajka niech je nadal wysiaduje. Z doświadczenia wiem, że jest mała szansa na to by cokolwiek z tych jajek było, ale najlepiej jest zaczekać do czasu jak minie termin wyklucia się wszystkich jajek, czyli 18 dni od pierwszego + np. 6 jajek czyli po 30 dniach.
Jest możliwość, że nie wszystkie jaja są zalężone i wtedy rzecz jasna nic z jajek nie wykluje się.
Jest także możliwość, że pisklaki nie mają siły na wyklucie miałem taki przypadek ale jak sam rozłupywałem skorupki "po terminie", wtedy jeden jeszcze żył, ale i tak po jakimś czasie pisklak zdechł.


Jak oswajać?
Wszystko zależy ile czasu ma się papugę i jaka jest stara. Jeżeli masz papugę rok lub więcej to nie ma za dużych szans na to aby papużka szybko się oswoiła. Jak papużka miała mało kontaktu z człowiekiem i ma już jakiś rok lub więcej to praktycznie jest to niemożliwe - oswojenie rzecz jasna.
Najważniejsze - Nic na siłę - to jest podstawa. Oswajanie to długotrwałe przedsięwzięcie, ponieważ musimy zdobyć zaufanie papużki co należy robić powoli.
Powoli to znaczy przez jakieś kilka - kilkanaście dni siedzimy przy papużce i np. mówimy do niej lub gwiżdżemy później bierzemy w rękę głaskamy, robimy loty po pokoju, podajemy posiłki z ręki.
Podstawą jest że wszystkie czynności musisz wykonywać powoli (żadnych gwałtownych ruchów), aby papuga nie miała się czego obawiać.


Jak nauczyć papugą mówić
Na początek najważniejsze: Papużkę można nauczyć mówić tylko gdy jest szybko oddzielona od innych papug i gdy hodujemy tylko jedną papużkę. Jeżeli te warunki są spełnione papużka powinna spełnić następne warunki: musi być młoda, zdrowa, oswojona i związana emocjonalnie z "nauczycielem". Niestety nie wszystkie papużki mają zdolności dźwiękonaśladowcze.
Lekcje należy prowadzić regularnie, najlepiej rano gdy papużka jest pełna życia. Stajemy przy klatce, czekamy, aż papuga zbliży się do nas i wyraźnie wymawiamy jakieś dźwięczne słowo. Na początku i końcu lekcji można gwizdać jakąś melodię. Po kilku dniach, już po usłyszeniu melodii, zdolna papuga wypowie słowo, które ją uczyliśmy. Gdy już utrwali materiał możemy przejść do następnego słowa. Na każdej lekcji robimy "powtórkę materiału". Lekcja nie może trwać długo, żeby papużka się nie znudziła. Nauka musi kojarzyć jej się z przyjemnością więc przeciąganie nauki nie jest dobre.
Jeżeli nasza papużka będzie umiała już kilkanaście słów nie możemy przerwać nauki ponieważ ptaszek zapomni wszystko i cała wcześniejsza praca pójdzie na marne.


Ile lat żyją Papugi Faliste?
Jeżeli papuga nie choruje to może dożyć nawet 12 - 14 lat.